svedsko (9).JPGŠvédsko, Öland

Jednoho krásného květnového poledne 2023 vyrazil autobus s cestovateli ze ZŠ Český Brod, Žitomířská 885 na zájezd na švédský ostrov Öland. Všichni jsme byli natěšení. Přes Německo a Dánsko jsme dorazili do kempu v pátek ráno. Kemp byl přímo u moře, takže hned první den se někteří otužilci šli vykoupat.

V sobotu jsme jeli prozkoumat severní část ostrova. Navštívili jsme trolí les, nádherný maják Erik a pláže s trilobity. V neděli jsme zamířili na opačnou část ostrova. Na jihu Ölandu jsme viděli kapli sv. Brigity, středověké kamenné hradiště, větrné mlýny a zastavili jsme se u runového kamene. 

V pondělí nás čekala návštěva školy Vastra Skolan v Kalmaru. Vastra Skolan se od naší školy hodně lišila – vzhledem, systémem i chováním žáků. Škola byla nová a podle toho vypadala, učebny byly špičkově vybavené, sociální zařízení čisté, plně vybavené, to se nám moc líbilo. Ve švédském systému jsou žáci hodnoceni pouze slovně, veškeré školní pomůcky i stravování hradí stát. Moc se nám líbila jídelna, kde měli chytrý systém, aby se nedělaly fronty a každý žák si mohl u samoobslužných pultů sám nabrat jídlo, na které měl chuť. Všechna jídla byla zdravá, k pití žádné sladké nápoje. Švédi hodně dbají na zdravý životní styl. Po škole jsme ještě navštívili hrad v Kalmaru a pak už jsme se vrátili do kempu. Čekala nás poslední večeře v báječné restauraci na pláži, poslední koupání v moři a hlavně velký úklid chatek. V úterý ráno jsme vyrazili zpátky domů. Cestou jsme se zastavili v hlavním městě Dánska, v Kodani. 

Zájezd se nám vydařil – počasí bylo nádherné, viděli jsme spoustu krásných míst, ochutnali výborná jídla a jako bonus jsme měli moře hned za chatkami. Už se těšíme, až zase vyrazíme do Švédska!Anna Tvrdková, Šírín Kodetová 7. B

ZŠ Český Brod, Žitomířká 885

FOTOGALERIE

svedsko (2).JPG

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.