Národní technické muzeum

Dne 6.2. jsme byli na výletě v Technickém muzeu v Praze.

Byli jsme rozděleni na dvě skupiny, na červené a modré.

První expozice byly doly. Nejprve jsme se usadili a průvodce nám vyprávěl o zdrojích energie, o energii a fosilních palivech. Potom jsme se vydali na prohlídku hornického muzea. Nejvíce mne zaujal stroj na těžbu uhlí. Pak někteří z nás dostali celkem těžkou lucernu a pan průvodce nás zavedl do expozice dolu. Tam jsme si prohlíželi figuríny horníků, a to jak probíhala samotná těžba. Viděli jsme i simulaci odstřelu uhlí. K vidění byly i první parní mašinky, které vytěžené uhlí odvážely. Po výstupu z dolu navazovala expozice aut a prvních parních strojů. 

Vešli jsme do velké části budovy, kde jsou vystaveny jedny z prvních automobilů a první parní lokomotivy. Pan průvodce nás dovedl k obrovské lokomotivě, která byla jedna z prvních, a začali jsme se bavit o tom, jak vlastně fungují, kdo je vynalezl a později, kdo zdokonalil parní stroj.

Potom následovala krátká prohlídka prvních hasičských aut a povozů. Zbytek prohlídky jsme se dívali na stará auta, která se mi moc líbila a samozřejmě jimi byli zaujati i kluci. Skoro každé auto tam mělo svůj příběh, tak jsme poslouchali a obdivovali krásu aut.

Na konci celé prohlídky jsme si zkusili zprovoznit malý model parního stroje, nakonec se nám to i povedlo.

Tereza Šmejkalová, VIII.A

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.