Štafetové dobrodružství

V Kolíně se dne 26. 4. 2016 konalo krajské kolo soutěže Štafetový pohár, kterou vyhlásil Český atletický svaz pro žáky 1. stupně základních škol. Patronkou soutěže je mistryně světa Ludmila Formanová. Letošní ročník je v pořadí třetí. Naše škola se do této soutěže letos statečně také přihlásila.

Úterní ráno jsme se sešli na českobrodském nádraží v hojném počtu. Věkem poměrně rozptýlený tým, sestavený dle propozic pořadatele, se skládal ze dvou druháčků, sedmi třeťáků, čtyř čtvrťáků a z osmi páťáků. Počasí, že by psa nevyhnal, ale my jsme byli odhodláni se splínu z počasí nepoddat. Vydali jsme se na cestu neznámou, jelikož účast ve štafetovém běhu byla pro nás „prvostupňové“ velkou novinkou.

Příchodem na atletický stadion v Kolíně se našim dětem otevřely nové obzory, jelikož poprvé viděly kvalitní 400 m atletický ovál a běžecké dráhy. Na klidu nám to samozřejmě nepřidalo. Některé z nás znervóznělo ještě více značné množství soutěžních škol a téměř profesionálně se rozcvičující malí závodníci. Tretry na jejich nohách vypovídaly o mnohém. Středočeské kolo v Kolíně bylo navíc ze všech krajů nejpočetněji obsazené. Přihlásilo se 13 škol. Ovšem přes veškerý handicap jsme si z Brodu také přivezli tajné zbraně. Především bezvadně sestavené týmy, které hlavně díky nasazení paní učitelky I. Nápravníkové věděly přesné pořadí předávek. V hlavách všech se navíc ozývala rada z předešlého tréninku - na předání štafetového kolíku využijte celé dvacetimetrové území! Čas ke startu se blížil a v dětských hlavách se stupňovala panika. Na které stanoviště jít? Odkud, kam a kdo vlastně běží? Pro všechny to byla velká premiéra a čas na lepší orientaci nebyl. Naši běžci však celý závod zvládli úžasně! V různých sestavách zvládli celkem čtyři štafety: 8x100m (1. -3. třída), 8x100m (4. -5. třída), 8x200m „A“, 8x200m „B“.

Po velkém boji jsme celkově skončili na sedmém místě. Vzhledem k našemu sportovnímu zázemí, to vnímáme jako velký úspěch.